SEO چیست؟

SEO یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو، از جمله موضوعاتی است که همه احساس می‌کنیم تا حد زیادی با آن آشنا هستیم و آن را می‌فهمیم. از سوی دیگر، همانطور که در بحث تکنیک‌های کثیف و تکنیک‌های تمیز مطرح کردیم، بسیاری از نظراتی که درباره‌ی ‌SEO مطرح می‌شود یا غیرعلمی بوده یا SEO را از شیوه‌ای برای فکر کردن و طراحی استراتژی بازاریابی،‌ در حد یک ابزار تکنیکی کاهش داده‌اند.

در این نوشته و نوشته‌ی بعدی، می‌خواهیم «مدل ذهنی مناسب برای به کارگیری اثربخش SEO» را بیشتر بشناسیم تا در ادامه، بتوانیم‌ جنبه‌های تکنیکی آن را بهتر درک و اجرا کنیم.

آشنایی با SEO و فلسفه پشت آن، چیزی نیست که مختص برنامه‌نویسان و طراحان سایت باشد. امروز پذیرفته شده که «بزرگترین و ارزان‌ترین و معتبرترین مسیر ورود به یک سایت»، موتورهای جستجو هستند. توجه به استانداردهای این موتورها، دستورالعمل‌ها و توصیه‌های آنها، نه تنها موجب رونق فعالیت در فضای مجازی می‌شود، بلکه به کاربر هم احساس بهتری می‌دهد. چرا که طراحی امروز الگوریتم‌های موتورهای جستجو، بیش از هر چیز بر مبنای «هدایت کاربر به سمت محتوای مطمئن، مفید، معتبر و اصیل» انجام شده و رعایت این الگوریتم‌ها، مالکان سایت‌ها را هم به سمت همین الگوی فکری سوق می‌دهد.

اگر چه به نظر نمی‌رسد تاکید بر اهمیت SEO چندان ضروری باشد،‌ اما بد نیست مروری به برخی آمارهای منتشر شده درباره موتورهای جستجو داشته باشیم. طبیعی است که با توجه به روش اجرای تحقیق، آمار و ارقام ارائه شده توسط منابع مختلف، می‌توانند متفاوت باشند. بنابراین شاید بهتر باشد به جای تمرکز بر مقدار دقیق اعداد، بیشتر به مقیاس و اهمیت نسبی آنها توجه کنیم:

* جستجو در موتورهای جستجو و چک کردن ایمیل،‌ بیشترین سهم فعالیت‌های آنلاین کاربران را در سراسر جهان به خود اختصاص می‌دهند.

* ۹۳٪ تعامل انسانها با فضای آنلاین،‌ با جستجو کردن در موتورهای جستجو آغاز می‌شود.

* هر ماه بیش از صد میلیارد جستجو توسط موتورهای جستجو انجام می‌شود.

* از تعداد بالا، در هفتاد و پنج میلیارد مورد، صفحه‌ی دوم هرگز مشاهده نمی‌شود.

* ۶۰٪ کل کلیک‌ها مربوط به سه لینک اول در موتورهای جستجو است. ۴۰٪ درصد باقیمانده بین صدها لینک صفحات بعد،‌ توزیع می‌شود!

* هفتاد تا هشتاد درصد جستجوگران هم، به لینک‌هایی که به صورت تبلیغ (با پرداخت پول) توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل، نمایش داده می‌شوند، نگاه نمی‌کنند.

* کسی که از طریق کلیک کردن روی لینک در موتور جستجو وارد فضای آنلاین شما می‌شود، در مقایسه با کسی که شما برای بازاریابی به سراغ او رفته‌اید، برای تبدیل شدن به یک مشتری هزینه‌ی کمتری خواهد داشت (آمارها مختلف است. اما حداقل برآورد کاهش هزینه، حدود شصت درصد است).

* اثربخشی موتورهای جستجو در هدایت ترافیک ورودی به سایت شما،‌ حدود ۳۰۰٪ بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است.

* موتورهای جستجو، با توجه به افزایش تعداد صفحات فهرست شده‌ی سایت شما، مطالب منتشر شده توسط شما را در اولویت قرار می‌دهند. شرکتهایی که وبسایت آنها در مجموع بیش از ۴۰۰ صفحه‌ی فهرست شده داشته باشند، شش برابر بیشتر از سایت‌هایی که بین ۵۰ تا ۱۰۰ صفحه فهرست شده دارند، Lead تولید می‌کنند (اگر با مفهوم Lead آشنا نیستید، مطلبی که تحت عنوان مشتری راغب یا تولید Lead منتشر شده است را بخوانید).

همه اینها نشان می‌دهد که فعالیت در فضای مجازی، بدون توجه جدی به اصول SEO و احترام به خواسته‌ها و انتظارات موتورهای جستجو،‌ نمی‌تواند موفق باشد.

قبل از اینکه در نوشته‌های بعدی، بیشتر به مفهوم SEO بپردازیم به خاطر داشته باشید که: بر خلاف تصور عموم، SEO یک جانشین رایگان یا حتی ارزان،‌ برای بازاریابی و تبلیغات نیست.همانطور که مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای گول زدن گوگل هم نیست! SEO از جمله روش‌های گرانقیمت تبلیغات در فضای آنلاین است. تولید دائمی محتوای اصیل و بدون کپی کاری، ایجاد حس رضایت در خوانندگان و کاربران، قانع کردن آنها به اینکه مدت بیشتری را برای سایت شما وقت بگذارند تا شما معتبرتر محسوب شوید، همه و همه، کارهای بسیار گرانقیمتی هستند که همیشه و هر روز وقت شما را خواهند گرفت. SEO یک کمپین تبلیغاتی نیست که با بودجه‌ای مشخص در زمانی مشخص، اجرا شود. نوعی از نگرش به محیط وب و تولید محتوا در وب و تعریفی جدید از حضور در فضای آنلاین است. در غیر این صورت، SEO می‌تواند یکی از شیوه‌های قدرتمند برای هزینه کردن بیفایده‌ی پول و ثروت یک مجموعه باشد.

در نوشته‌ی بعدی، بیشتر درباره «مدل تحلیلی موتورهای جستجو» صحبت خواهیم کرد. مطالبی که فراتر از تکنیک‌های پیش پاافتاده فنی بوده و باید به عنوان چارچوبی برای نگارش و تولید محتوا،‌ توسط هر کسی که به فعالیت آنلاین علاقمند است، مورد توجه قرار گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *